نام کتاب: فرهنگ فقه مطابق مذهب اهل بیت علیهم السلام
زیر نظر: حضرت آیت الله سید محمود شاهرودی


توضیحات:

فرهنگ فقه مطابق مذهب اهل بیت علیهم السلام
به کوشش: جمعى از پژوهشگران« مؤسّسه دائرةالمعارف فقه اسلامى بر مذهب اهل‏بيت( ع)»، زير نظر آيت‏الله سيد محمود هاشمى شاهرودى.

 

این کتاب در شش جلد تدوین شده است و بیش از هفت هزار عنوان فقهی را در بر دارد و برای مدرسان فقه و احکام بسیار مناسب و قابل استفاده است.

 

از ویژگیهای این مجموعه ی کم نظیر، نگارش به زبان فارسی، نظم الفبایی، نثر روان و ساده است، در عین حال اتقان علمی و فنی کتاب نیز محفوظ مانده است.
کتاب فرهنگ فقه منبع معتبری است که در بردارنده ی اطلاعات فشرده ی فقهی می باشد و به جهت تنظیم الفبایی دسترسی به واژه و مطلب مورد نظر بسیار آسان است.

 

نمونه ای از واژگان این کتاب:
*بريد
بريد: واحد مسافت/ نامه‏رسان (--) نامه رسان).
بريد به معناى نخست به عنوان واحد مسافت- معادل چهار فرسخ شرعى يا دوازده ميل، حدود 22 كيلومتر- براى تعيين حدّ برخى موضوعات احكام شرعى همچون سفر (--) سفر) و حرم (--) حرم) در روايات و كلمات فقها در باب صلات و حج به كار رفته است.
سفر شرعى كه احكام قصر (--) قصر) و افطار (--) افطار) بر آن مترتّب است، با طىّ مسافتى به مقدار دو بريد تحقّق مى‏يابد. «1» حدّ حرم را بريد در بريد گفته‏اند.

 

*عذر: دليل رافع ملامت.
عذر در لغت عبارت است از دليلى كه ملامت و سرزنش ناشى از ارتكاب كارى ناپسند يا ترك كارى پسنديده را از انسان برمى‏دارد و فرد به سبب آن دليل بر ترك يا ارتكاب آن عمل سرزنش نمى‏شود. 1
معناى عذر در فقه نيز قريب به معناى لغوى آن است و بر چيزى اطلاق مى‏شود كه عقاب و كيفر را از كسى كه تكليف شرعى را ترك كرده بر مى‏دارد و نيز موجب برداشته شدن برخى آثار ديگر كه بر ترك آن نسبت به غير معذور مترتب است، مى‏شود، مانند حيض، بيمارى و خوف. از احكام مرتبط با آن در بسيارى از بابها، همچون طهارت، صلات، صوم، حج، جهاد، نكاح و ديات سخن گفته‏اند.

 

اظهار نظر: نپرداختن به برخی عناوین مستحدثه و نو و همچنین شرح ندادن برخی دقایق و اختلافات (فروق) واژه های نزدیک و مرادف (خصوصا در گناهان زبانی) از کاستی های این مجموعه است.

«علیرضا محمدی نژاد»

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی