نام کتاب: اطلس فقهی پرندگان ایران
به کوشش: حسین زارعی زیاری و کاظم پرستگاری
اولین سال چاپ: 1393

توضیحات:

اطلس فقهی پرندگان ایران
به کوشش: حجة الاسلام و المسلمین حسین زارعی زیاری و کاظم پرستگاری

 

کتاب اطلس فقهی پرندگان ایران از جمله تولیدات خوب و مفیدی است که پس از طی مراحل مختلف نظارتی و ارزیابی و مشاوره، توسط پژوهشگران گروه خوردنی ها و آشامیدنی های مرکز موضوع شناسی احکام فقهی و با تلاش و پشتکار قابل تقدیر حجة الاسلام و المسلمین زارعی زیاری به مرحله ی تولید رسیده و انصافاً در نوع خود بی نظیر است.

 

این کتاب - که در 464 صفحه ی وزیری و تمام رنگی و با طراحی مناسبی به چاپ رسیده است، با همکاری کارشناسان سازمان محیط زیست و در نظر گرفتن شاخص ها و تمام معیارهای بیان شده در فتاوای فقهای عظام، حکم حرام گوشت یا حلال گوشت بودن 534 پرنده ی ایرانی را مشخص کرده است.

 

نرم افزار این کتاب هم توسط موسسه موضوع شناسی تولید شده و برای کلاس های احکام مناسب است.

 

تمامی راسته های پرندگانی که در این کتاب بررسی شده تحت 21 عنوان ذکر شده است، که برخی از آنان عبارتند از:

غواص سانان
کشیم سانان
کبوتر دریایی سانان
پلیکان سانان
لک لک سانان
غاز سانان
عقاب سانان
شاهین سانان
ماکیان سانان
درنا سانان
سلیم سانان
کوکر سانان
کبوتر سانان
طوطی سانان
کوکو سانان
جغد سانان
و....

 

اظهار نظر: این کتاب هر چند به لحاظ علمی، جانورشناسی و ... مطالب بسیار خوبی دارد؛ ولی چون به نام اطلس فقهی به چاپ رسیده است، لازم بود که علاوه بر ذکر مختصر حلال یا حرام بودن پرندگان - در ذیل نام و مشخصات علمی پرنده - به طور جداگانه به مباحث فقهی بیشتری - در کنار معرفی و مشخصات - مانند: علت حرمت و حلیت هر پرنده نیز اشاره می شد تا محققان بتوانند به طور دقیق با علت حلال و حرام بودن گوشت پرنده آشنا شوند. مثلاً آیا فلان پرنده که از پرندگان حرام گوشت شمرده شده، از آن دسته است که بالشان را صاف نگه می دارند و بال زدنشان کمتر است؟ یا چینه دان و سنگدان و تیغک پشت پا ندارند؟

«علیرضا محمدی نژاد»

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی