نام کتاب : المسائل العددية

نام مولف: حضرت آیت الله صاحب الزمانی بروجردی
اولین سال نشر: 1378

توضیحات:

تالیف حضرت آیت الله العظمی حاج شیخ رحمت الله صاحب الزمانی بروجردی .

ایشان از شاگردان مرحوم شیخ محمد آیتی، آیت الله غروی، آیت الله حاج آقا میرزا لطف الله، حاج شیخ علی جواهری، آیت الله العظمی بروجردی و محقق داماد و علامه طباطبایی بوده اند. اکثر عمر شریفش را در بروجرد - علاوه بر تدریس فقه و اصول - به پاسخگویی و رسیدگی و حل مشکلات مردم پرداخت. او بیش از 40 سال در شهر بروجرد امام جماعت مسجد امام سجاد علیه السلام بود.
ایشان قبل از هر سخنرانی - چه در مسجد امام سجاد علیه السلام و چه در سایر مساجدی که دعوت میشد - به بیان احکام و مسائل شرعی می پرداخت و احکام را به شیوه ای جالب و عددی بیان می کرد. احاطه و اشراف بسیار زیاد وی به مباحث فقهی باعث شده بود که بیانات ایشان در احکام، بسیار ساده، جامع، دقیق و پربار باشد.

 

کتاب المسائل العددية، حاصل جلسات بیان احکام آیت الله صاحب الزمانی و برخی فیش ها و دست نوشته های اوست که توسط ارادتمندان ایشان چمع آوری شده و در قالب با ارزشی ارائه شده است.
ساختار کتاب به این شکل است که از احکام یگانه تا احکام دوازده گانه ادامه دارد و در 343 صفحه (جز فهرست موضوعی) به چاپ رسیده است.


نمونه ای از احکام این کتاب در بخش احکام پنجگانه:
استحباب ولیمه - مهمانی دادن - در پنج مورد است:
1. خریدن خانه
2. مولود (به دنیا آمدن نوزاد)
3. مراجعت از حج و زیارت خانه ی خدا
4. عروسی و مراسم ازدواج
5. ختنه کردن فرزند.

 

اظهار نظر:

غلطهای تایپی و منطبق نبودن برخی از فتاوا با نظر مراجع معاصر و گاهی دقیق نبودن شمرش ها (مثلا ممکن است برخی از مسائل ششگانه باشد ولی در فهرست پنجگانه آورده شود) را می توان از اشکالات اين کتاب بر شمرد که البته قابل حل و اصلاح است.

«علیرضا محمدی نژاد»

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی