اخبار

در سال 85 با پيشنهاد و راهنمايي مدير مؤسسه حجة الاسلام والمسلمين بنايي، کار علمي ـ تحقيقي، و گردآوري و تنظيم «رسالة مصور» با سازماندهي گروهي از طلاب پژوهشگر آغاز شد.

روند کار به اين شکل بود که در ابتدا همه منابع اصلي دست اول و حواشي فقهاي بزرگوار بر متون فقهي ـ مثل عروة الوثقي جمع آوري شد و بعد، در طول چهار سال، جديدترين استفتائات از دفتر مراجع مشهور و شناخته شده پرسش شد، سپس با چينشي نو، و در قالب مسائل و باب هاي مورد نياز مردم کنار هم قرار گرفت و نتيجه اين بررسي همه جانبه و کامل، کار تصويربرداري، طرّاحي و ديگر موارد نيز شکل گرفت.

 اين کار با مشارکت هفت نفر از طلاب و فضلاي حوزه در بخش پژوهش، و با نظارت محتوايي استاد بنايي و همکاري هفت نفر ديگر در بخش هاي طراحي، عکاسي، تصويرگري، بازخواني و غيره انجام شده و پس از چهار سال و با 30000 نفر ساعت اولين جلد از کتاب که شامل موضوعات «وضو، نماز و مسجد» است، به چاپ رسيد.

چاپ اول در 5200 نسخه اواخر تيرماه 1389 به سفارش ستاد عالي هماهنگي و نظارت بر کانون هاي فرهنگي هنري مساجد کشور در مساجد استان ها توزيع شد و سپس چاپ سوم اين کتاب با تيراژ 5000 نسخه توزيع شد.
رساله مصور طبق فتواي 7 نفر از مراجع بزرگوار تقليد و با محوريت فتواهاي حضرت امام ـ رضوان ا... عليه ـ تنظيم شده است.
در مجموع 16 موضوع اصلي از مهم ترين ابواب موجود در رساله ها و ساير کتب فقهي مراجع به صورت مصور در حال پژوهش و بررسی هستند
حدود 40 موضوع ويژه و جديد، از جمله احکام شهروندي، احکام بيماران، احکام پوشش و حجاب، احکام زائران، هنرمندان، خبرنگاران، دانش آموزان، معلمان، فروشندگان و ديگر قشرها در حال آماده سازي است.
ـ‌ يکي از فرآورده هاي کانون نشر احکام مؤسسه، طرّاحي و تدوينِ نو پوسترهاي مصوّر احکام است. با استقبالي که از اين نوع پوستر ها به عمل آمده ـ که انصافاً کاملترين و جديدترين کار در پوستر احکام بوده و هر يک به موضوعي خاص به طور خلاصه و گزيده اختصاص دارد ـ بيش از 100 عنوان پوستر با در نظر گرفتن فتاواي هماهنگ و مورد توافق مراجع عظام، به صورت هفتگي يا ماهانه آماده ارائه در سطح مدارس، مساجد، ادارات و مراکز فرهنگي است.

 

هم اکنون چاپ و انتشار کتاب رساله مصور به این شکل متوقف شده است و این کتاب در قالب جدید و در 3 جلد چاپ و منتشر می شود. جلد اول و دوم با عنوان «رساله مصور - عبادات» و جلد سوم «رساله مصور - معاملات» می باشد.

جلد اول از سال 1392 منتشر شده و هم اکنون به چاپ هشتم رسیده است.

جلد دوم از سال 1393 منتشر شده و هم اکنون به چاپ پنجم رسیده است.

جلد سوم نیز هم اکنون در دست کار می باشد که به زودی چاپ و منتشر خواهد شد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

 دفتر مراجع معظم تقلید؛  مراکز پاسخگویی؛  موسسات و مراکز علمی پژوهشی؛  پژوهش ها و مقالات فقهی؛
 مقام معظم رهبری  مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی  موسسه موضوع شناسی احکام فقهی  فصلنامۀ تخصصّی فقه اهل بیت (علیهم السّلام)
 حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری  مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات  مرکز مطالعات و پژوهش های نجومی-فلکی  کاوشی نو در فقه
 آیت الله العظمی سیستانی  مرکز پاسخگویی به سوالات دینی انوار طاها  موسسه فقهی امام محمد باقر (علیه السّلام)  فقه و اصول
 آیت الله العظمی مکارم شیرازی  ادارۀ پاسخگویی به سوالات دینی  شبکۀ اجتهاد  پژوهش های فقهی
 آیت الله العظمی وحید خراسانی  پرسمان دانشجویی  انجمن فقه و حقوق  جستارهای فقهی و اصولی
 آیت الله العظمی شبیری زنجانی  پایگاه تخصصّی شبهه  بنیاد فقهی مدیریت اسلامی  آموزه های فقه مدنی
 آیت الله العظمی صافی گلپایگانی  پاسخ به سوالات فقه و معارف اسلامی (جامعة الزهرا)  پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی  دوفصلنامه فقه مقارن