اخبار

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

افتتاحیه اولین دورۀ تربیت مربی احکام

افتتاحیه اولین دوره تربیت مربی احکام روز شنبه 4 آذر ماه 1396 در ساختمان دارا…

افتتاحیه اولین دورۀ تربیت مربی احکام افتتاحیه اولین دورۀ تربیت مربی احکام

اسامی پذیرفته شدگان دورۀ اول تربیت مربی احکام

از بین 140 نفری که برای ثبت نام اقدام نموده اند، نفرات زیر پس از…

اسامی پذیرفته شدگان دورۀ اول تربیت مربی احکام اسامی پذیرفته شدگان دورۀ اول تربیت مربی احکام

فراخوان دوره تخصصّی احکام در خبرگزاری ها

در رابطه با برگزاری دوره تخصصّی احکام شرعی توسط موسسه اطلس تاریخ شیعه، مصاحبه هایی…

فراخوان دوره تخصصّی احکام در خبرگزاری ها فراخوان دوره تخصصّی احکام در خبرگزاری ها

فراخوان دوره تخصصّی آموزش احکام

مرکز تخصصّی تربیت مربی و نشر احکام شرعی «دار الاحکام» در نظر دارد دورۀ تخصصّی…

فراخوان دوره تخصصّی آموزش احکام فراخوان دوره تخصصّی آموزش احکام
+ 1
+ 0

یکی از مهم ترین مسائل روز در احکام شرعی، مسائل مربوط به بانوان است. از آنجا که کانون نشر احکام، تبلیغ احکام شرعی مورد نیاز را رسالت اصلی خود می داند لذا از این مهم غافل نمانده است. مسائل مربوط به بانوان گاهی اوقات بسیار ساده است، اما اغلب تصورات غلط در جامعه آن را پیچیده و سخت نشان می دهد.

در این کتاب تلاش شده مسائل مبتلا به بانوان به صورت ساده و روان و با استفاده از نمودار، تصویر، جدول و اینفوگرافیک بیاید تا فهم  را آسان کند.

 

 

برای خرید کتاب با شماره فروش مرکزی موسسه (09192946816) تماس حاصل فرمایید.

همچنین برای خرید اینترنتی و ارسال رایگان اینجا کلیک کنید.

 

انكار كردني نيست كه هنوز –در عصر اينترنت و پيامك و پاسخگويي تلفني به مسائل شرعي-  خيلي از احكام هستند كه علي رغم مبتلابه بودن، ممكن است اصلا به گوشمان هم نخورده باشد.  بازار تصورات غلط و برداشت‌هاي ذهني از احكام و فتاوا هم بي رونق نيست و حتما براي شما هم پيش آمده كه بعد از چند سال بجا آوردن يك عمل عبادي يا رعايت يك حكم، يكدفعه متوجه شويد كه تصورتان غلط بوده است و فتواي فقها در مورد آن موضوع چيز ديگري است.

 

اينجاست كه بايد بيفتي دنبال استفتاء كردن كه«حالا چي كار كنم». و يا «بعني همه كارهايم باطله؟» حالا همه اينها را بگذاريد كنار اينكه در ابتداي همه رساله ها آمده است كه بر فرد مكلف واجب است احكام دين را ياد بگيرد.

اين يك طرف ماجرا بود؛ اما اين سكه يك طرف ديگر هم دارد. آشنا نبودن افراد با احكام الهي شايد ريشه در تنبلي و اهميت قائل نبودن براي اين قسمت مهم از دين داشته باشد اما حتما شرايطي هم وجود دارد كه اين مشكل را تقويت مي كند. شايد يكي از اين دلايل ثابت ماندن فرم و قالب رساله هاي عمليه و يا زبان و اصطلاحات خاص آنها باشد، كه رجوع به آنها يك نوجوان را بي نياز از مراجعه به يك روحاني براي شرح و توضيح فتاوا نمي كند.

با اين توضيحات مي توان حدس زد كه انتشار كتابهاي مصور احكام چقدر مي تواند كار خوب و مفيدي باشد. اين كتابها علاوه بر اينكه ادبيان روان و ساده فهمي دارند، با استفاده از تصويرسازي كمك زيادي به فهم و از همه مهمتر، ياد سپاري احكام مي كنند.

«احكام مصور پوشش بانوان» جلد بيستم از مجموعه كتاب احكام مصور موضوعي است كه توسط کانون نشر احکام مؤسسه اطلس تاريخ شيعه روانه بازار شده است و با ورق زدن آن مي توان به ذوق و ابتكار پديدآورندگانش آفرين گفت.

در اين كتاب خبري از كلي گويي هاي مرسوم در عرصه حجاب نيست. مثلاً حكمي مانند اينكه «زنان بايد بدن خود بغير از وجه و كفين را از نامحرم بپوشانند» در اين كتاب باز شده و با تصاويري مرتبط حدود صورت كه مي تواند پوشيده نشود نشان داده شده است.

يا خيلي از بانوان حتما شنيده اند كه زنان بايد زينتهاي خود را از نامحرمان بپوشانند؛ حال در اين كتاب با جواب دادن به سوالها و استفتاءهايي شرح داده شده است كه زينت چيست و اينكه مثلا حلقه ازدواج هم جزو زينت محسوب مي شود يا خير.

سوالهاي و موضوعاتي هم كه در كتاب به آنها پرداخته شده است مسائل مبتلابه است كه دغدغه امروز است و خيلي از بانوان روزانه با آنها در تماسند. استفاده از اين مصاديق امروزي و جديد براي توضيح احكام موجب كاربردي شدن بيشتر كتاب شده است. در جاي جاي كتاب در كنار بيان احكام و يا پاسخ به استفتائات، نكات مهمي كه ممكن است مغفول بماند نيز مطرح شده است. همانطور كه بخشهايي نيز با عنوان «بياموزيم» روايات اخلاقي و شرعي را بيان كرده است كه هم موجب تنوع مطالب كتاب است و هم سبب تنبه خواننده و ترغيب بيشتر او به اجراي احكام الهي.

از آنجا كه اين كتاب فتاواي همه مراجع تقليد را مورد توجه قرار داده است، مي تواند به استفاده عموم بانوان بيايد. همچنين جذابيت اين كتاب مي تواند يكي از بهترين راهها براي آشنا كردن دختران تازه به سن تكليف رسيده با احكام و ضروريات پوشش باشد.

براي اينكه دستتان بيايد در اين كتاب پاسخ كدام سوالهايتان را مي توانيد بدست بياوريد بد نيست به فهرست فصول و بخشهاي كتاب نگاهي بياندازيد:

تعريف پوشش و حجاب

حکم پوشش

در برابر پسر نابالغ

در کشورهاي غير اسلامي

در مقابل محارم

در برابر زن

محدوده پوشش در نماز

زمان پوشش

حضور نامحرم

تشخيص محرم و نامحرم

اقسام پوشش

در غير نماز

محدوده پوشش

محدوده واجب پوشش

پوشش موهاي مصنوعي در نماز

کيفيت پوشش

لباس مهيج

خوش بو کردن لباس

لباس مردانه

و ...

مکان پوشش

پوشش در عروسي

پوشش در ميهماني

در برابر خواستگار

عکس گرفتن بدون پوشش

پوشش در نماز

محدوده پوشش در نماز

کيفيت و نوع پوشش د رنماز

عدم رعايت پوشش در نماز

اصطلاح نامه احکام 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

 دفتر مراجع معظم تقلید؛  مراکز پاسخگویی؛  موسسات و مراکز علمی پژوهشی؛  پژوهش ها و مقالات فقهی؛
 مقام معظم رهبری  مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی  موسسه موضوع شناسی احکام فقهی  فصلنامۀ تخصصّی فقه اهل بیت (علیهم السّلام)
 حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری  مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات  مرکز مطالعات و پژوهش های نجومی-فلکی  کاوشی نو در فقه
 آیت الله العظمی سیستانی  مرکز پاسخگویی به سوالات دینی انوار طاها  موسسه فقهی امام محمد باقر (علیه السّلام)  فقه و اصول
 آیت الله العظمی مکارم شیرازی  ادارۀ پاسخگویی به سوالات دینی  شبکۀ اجتهاد  پژوهش های فقهی
 آیت الله العظمی وحید خراسانی  پرسمان دانشجویی  انجمن فقه و حقوق  جستارهای فقهی و اصولی
 آیت الله العظمی شبیری زنجانی  پایگاه تخصصّی شبهه  بنیاد فقهی مدیریت اسلامی  آموزه های فقه مدنی
 آیت الله العظمی صافی گلپایگانی  پاسخ به سوالات فقه و معارف اسلامی (جامعة الزهرا)  پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی  دوفصلنامه فقه مقارن